18. červenec 2010  

Project London - svobodný film?

« 
starší poznámka
|
následující poznámka
 »

Až 250 dobrovolníků z celého světa se podílí na tvorbě nezávislého filmu Project London. No, skutečně v průběhu 3 let to bylo 4 - 20. Celovečerní hrané akční sci-fi nemá rozpočet a na 650 záběrů s 3D speciálními efekty se používá výhradně software Blender.

Natáčení filmu tedy hodně připomíná filozofii svobodného software. Komunita kolem Blenderu opět ukazuje, že má chuť k akci. Tenhle 3D soft původně proprietárně vyvíjela nizozemská firma Not a Number, vedená Tonem Roosendaalem. Byl zdarma, jenže finančně celý podnik zkrachoval a v r. 2002 byl vývoj původního Blenderu ukončen. Ton založil nadaci s cílem vykoupit od investorů zdrojový kód Blenderu za 100 000 eur a osvobodit ho pod licencí GNU. Tato částka se v on-line komunitě sešla za neuvěřitelných 7 týdnů.

Project London není první film Blender komunity. Tím byl už v r. 2005 Project orange - Elephant's dream, krátký film o putování podivným surrealistickým strojem, kompletně celý zveřejněný pod CC licencí. Peníze na něj pomohl získat předprodej DVD právě se všemy modely, materiály a tutorialy. A následovaly dva další. Nejnovější OpenMovie z produkce Blender Foundation je Sintel, financovaná již z Nizozemského filmového fondu. Projekt London ale s nizozemci produkčně nemá nic společného.

Režisérem Project London je Ian Hubert, samuraj vizuálních efektů s vizáží Luka Skywalkera (22 let, v r. 2006 maturoval a v následujícím roce se pustil do tohoto filmu), kterého zajišťují jako producenti bratři McCoyové, všichni 3 pracují v Seattlu. Budeme ho moci vidět již zanedlouho, tradiční distribuční kanály budou trochu jiné. Premiéra na iTunes a Netflix, spolu s DVD, později ke stažení na stránkách. Svou imaginací může sci-fi žánr obohatit a to s nulovým rozpočtem na efekty. Již se kolem něho přehnalo dost povyku, posuďte titulek IMDB news o volání do kyberpodsvětí: Smrt studiím...

Reálné filmy svobodný software zkvalitňují a ten je tak stále lepší a použitelnější. Když něco nejde, obratem může být kód upraven. Project London mají na finální kompozice koupený proprietární software, ale svobodný profesionální videoeditor je už zdá se na spadnutí. Editshare oznámil uvolnění editoru Lightworks pod svobodnou licencí. Ačkoli téměř neznámý, je to profi editor, s kterým už střihači získali Oskara, podporující MXF, RED, DPX, XDCAM a rozlišení 2K. Těžko říct, jestli se takový firemní opensource ujme, nebo alespoň pomůže stávajícím svobodným projektům, uvidíme.

A ted už trailer Project London (s Londýnem nemá nic společného, natáčelo se okolo Seattlu)

Project London: Multiply Teaser from Phil McCoy on Vimeo.